Lahana Turşusu

                              

 

Ben evlenmeden önce turşuya çok fazla düşkün değildim, annem her türlü turşuyu yapardı ama ben genelde acıbiber ve salatalık turşusundan başka turşu pek yemezdim. Eşim turşuyu çok sevdiği için evlendikten sonra ilk denemem salatalık turşusu olmuştu, oldukça da başarılı bir sonuçtu. Tabii tarifini vre ölçülerini annemden alıyorum her zaman. Geçen sene salatalık turşusu haricinde karışık turşu denemem de olmuştu. Bu yıl ilk defa lahana turşusunu denedim. Gönen'e gittiğimde annem herşeyini hazırlayıp yanıma koymuştu, bana da sadece eve geldiğimde ölçülerine göre suyunu hazırlamak kalmıştı. Sonuç mükemmeldi. Özellikle suyunun tadı öyle güzel olmuştu, kendimi tutamayarak bir gün 3 bardak içince karın ağrısından öldüm. O karın ağrısından sonra da bir daha fazla içmeye cesaret edemedim.

Gördüğünüz turşuyu geçen hafta Pazartesi günü yaptım. Henüz tam olarak yumuşamadı, olmaya başlayınca lahanalar kavanozun üzerine doğru çıkıyor, yumuşayıp küçüldüğü için. Tam olmadı ama suyunun tadı yine çok lezzetli, dayanamayarak biraz içtim. Biz Eskişehir'de yaşarken oradaki turşu dükkanlarına giriliğ bardak bardak turşu suyu içilirdi, o zamanlar ben küçüktüm ama yine de hatıralarımda bir yer etmiştir. Bir de çiğ börek dükkanlarını ve tadını hiç unutmam doğduğum yer olan Eskişehir'in.

Turşunun tarfine gelince yapımı oldukça basit. Tüm malzemeleri kavanoza koyduktan sonra suyunu ve sirkesini de ilave edip kavanozun ağzını iyice kapatıyorsunuz ve sonra merakla olmasını bekliyorsunuz. Geçen sefer yapmış olduğum lahana turşusunu herkes çok beğenmişti umarım bu da onun kadar lezzetli olur.

 

Malzemeler:

 

Orta boy lahana (Sert olması gerekiyor, yumuşak olan lahanalar yemeklik olanlar çünkü.)

2 adet havuç

1 baş sarımsak

5-6 adet arnavut biberi (Tabii acı seviyorsanız)

Turşu için kullanılan kaya tuzu (Miktarını tadına bakarak ayarladım, 6 çorba kaşığı tuz kullandım.)

5 adet kesme şeker

1 çay bardağı sirke

Yeteri kadar su

 

Eğer lahana turşusunu seviyorsanız mutlaka deneyin, hazırını almanıza hiç gerek yok, yapımı oldukça pratik ve tadı da enfes....

 

Hepinize kocaman sevgiler.... 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !