2009 bahçe takvimi

Bu kış geçmek bilmedi nedense, yaz gelsin diye tek tek gün saydım neredeyse, çok şükür ki Nisan ayına sayılı günler kaldı. Baharı da çok severim, her yer tazeciktir, mis gibidir, yağmur yağar, toprak mis gibi kokar,içime çekerim o kokuyu...

Kış geçmek bilmez ama yaz hemen bitiverir, Eylül ayına girince kışın rehaveti çökmeye başlar bana erkenden... Neyse ki daha çoookkk var Eylül ayına. Güneş insan vücudunda mutluluk hormonu salgılanmsına neden olduğundan güneşli havalarda kendimizi daha iyi hissediyoruz. Yaz gibisi var mı?

Evinde bahçeleri olanlar olmayanlarrrrr! Balkonunuzda bile baharın güzelliğini yaşatabilirsiniz, alın toprağınızı, saksınızı ve çiçek tohumlarınızı iş başına....Rengarenk çiçeklerle mis kokutun etrafı...

Bahçeleri olanlar için de aşağıdaki tavsiyelerin faydası olacağını umuyorum. Hepimize bol güneşli günler....


• Bahar aylarının gelmesiyle büyümeye başlayan bitkilere 15 günde bir gübre verin. Çiçek açan bitkilere fosfor oranı daha yüksek gübre verilmeli.
• Meyve ağaçlarını düzenli olarak ilaçlamaya devam edin. Yalnız ilaçlama ağaçlar çiçekliyken yapılmaz. Çiçeklerinin dökülmesini bekleyin.
• Bitkilere düzenli bir sulama yapmaya başlayın.
• Bahçede çıkan yabani otlarla mücadeleye devam edin. Havalar ısındıkça çimler de hızla büyümeye başlar. Düzenli olarak biçin ve havalandırmasını yapın. Yabani ot ilacı kullanacaksanız havaların biraz daha ısınmasını beklemelisiniz.
• Ev bitkilerinin saksı ve toprak değişimlerini yapın.

Bu ay ekilecek bitkiler: Begonvil.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !